REPORTAJ/Cluj: Zeci de copii luptă zilnic cu una dintre cele mai grave boli la Institutul Oncologic
![](https://www.agerpres.ro//data/stiri/3dccbe3e-771c-4977-a7b0-3e8a1e59d56b.jpg)
Între 25 şi 30 de copii bolnavi de cancer sunt internaţi zilnic la Institutul Oncologic din Cluj-Napoca.
Cu teamă, dar şi cu speranţa în privire, fiecare întreabă cu o voce stinsă: "Cum mi-au ieşit analizele?".
Saloanele de la Secţia de oncopediatrie a Institutului sunt pline în fiecare zi. Pentru unii copii, saloanele de la oncologie au devenit a doua lor casă. Au între câteva luni şi 18 ani, pentru că această cruntă boală îşi poate face apariţia la orice vârstă, uneori chiar îna...
Sursa articol: https://www.agerpres.ro/sanatate/2024/04/18/reportaj-cluj-zeci-de-copii-lupta-zilnic-cu-una-dintre-cele-mai-grave-boli-la-institutul-oncologic--1282988
Sursa articol: https://www.agerpres.ro/sanatate/2024/04/18/reportaj-cluj-zeci-de-copii-lupta-zilnic-cu-una-dintre-cele-mai-grave-boli-la-institutul-oncologic--1282988