Home | Promovare si parteneri | Oameni adevarati | Termeni si conditii | Contact
Star Press - Ziar electronic Constanta
Editia online nr. 3518
Sambata, 10 aprilie 2021
22:31:44

Premiile Senatului si nominalizarile pentru premiile Galei UNITER 2013 - 05 Mar 2013

 

Uniunea Teatral? din România informeaz? c? a XXI-a edi?ie a Galei Premiilor UNITER va avea loc luni, 13 mai 2013, la Sala Mare a Teatrului Na?ional „Vasile Alecsandri” din Ia?i. Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER acord? în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelen??, premiile pentru întreaga activitate ?i premiile speciale.

Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor ?i a propunerilor membrilor Senatului UNITER, în ?edin?a din data de 04.03.2013, Senatul a acordat urm?toarele premii:

Premiul de excelen??: TEATRULUI NA?IONAL BUCURE?TI PENTRU CONCEPEREA ?I REALIZAREA EXCEP?IONAL? A PROGRAMULUI CARAGIALE 2012

Premiul pentru întreaga activitate:

Actor: MATEI ALEXANDRU

Au mai fost propu?i: Ion Abrudan, Tibor Ács, Petru Ciubotaru, Constantin Cojocaru, Costel Constantin, Damian Crâ?maru, József Czintos, Constantin Dinulescu, Grig Dristaru, Ovidiu Ghini??, Tudor Gheorghe, Cristian Irimia, Vladimir Jur?scu, Nemes Levente, Bujor Macrin, Vasile Menzel, Alexandru Mereu??, George Mih?i??, Damian Oancea, Alexandru Repan, Rudy Rosenfeld, Dumitru Ruc?reanu, Tiberiu Simionescu, Traian St?nescu, Anton Tauf, Sergiu Tudose, Eugen ?ugulea, Valentin Uritescu, R?zvan Vasilescu, Dionisie Vitcu.

Actri??: LENI PIN?EA-HOMEAG

Au mai fost propuse: Mihaela Arsenescu Werner, Adela M?rculescu, Anda Caropol, Camelia Zorlescu, Cornelia Gheorghiu, Csíky Ibolya, Florina Cercel, Iarina Demian, Ileana Iurciuc, Ioana Bulc?, Ioana Cr?ciunescu, Irene Flamann, Klara Sebok, Leonie Waldman Eliad, Liliana Lupan, Ágnes L?rincz, Mariana Neagu, Mariana Vasile, Monica Ghiu??, Nina Udrescu, Paula Sorescu-Lucian, Rodica Mandache, Rodica Popescu Bit?nescu, Simona Bondoc, Stela Popescu, Suzana Macovei, Violeta Popescu, Virginia Itta Marcu.

Regizor: ALEXANDRU COLPACCI

Au mai fost propu?i: Petre Bokor, Victor Ioan Frunz?, Claudiu Goga, Alexander Hausvater, Gheorghe Jora, Hora?iu M?l?ele, Cristian Pepino, József Szabó (Ódzsa).

 Scenografie: AXENTI MARFA

Au mai fost propu?i: Vioara Bara, Nina Brumu?il?, Luana Dr?goiescu, Adriana Grand, Clara Labancz, Sanda Mu?atescu, Krisztina Nagy, Doru P?curar, Anca Pâslaru, Viorica Petrovici, Eugenia T?r??escu Jianu, Florica Zamfira.

Critic? ?i istorie teatral?: CONSTANTIN PAIU

Au mai fost propu?i: Csaba Csirák, Mira Iosif, Mya Liontescu, Mircea Morariu, Ana Maria Narti, Constantin Paiu, Doina Papp, Mirella Patureau, Anaid Tavitian, Mircea Tomu?, Mariana Voicu.

 Premiul special pentru teatru de p?pu?i ?i marionete se acord? domnului LIVIU BEREHOI.

 Premiul special pentru muzic? de teatru se acord? domnului TIBOR CÁRI.

 Premiul special pentru o via?? dedicat? poeziei autentice se acord? domnului TUDOR GHEORGHE.

Pentru a XXI-a edi?ie a Galei Premiilor UNITER, Senatul Uniunii a hot?rât ca juriul de nominaliz?ri s? fie alc?tuit din criticii de teatru: Mircea Morariu, Ion Parhon ?i Maria Z?rnescu.

Nominaliz?rile pentru aceast? edi?ie a Galei Premiilor UNITER sunt urm?toarele:

Debut

Vlad Bîrzanu pentru rolul Flaut, cârpaci de foale din spectacolul Visul unei nop?i de var? la Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea

Rare? Florin Stoica pentru rolul Claudio din spectacolul B?iatul din ultima banc? la Teatrul Na?ional Bucure?ti

Silvia Török pentru rolul Iris din spectacolul Feti?a din bolul pe?telui auriu la Teatrul German de Stat Timi?oara

 Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic

Cei din urm? vor fi cei din urm?, scenariul ?i regia artistic? Gavriil Pinte, produc?ie a Societ??ii Române de Radiodifuziune

D’ale carnavalului, adaptarea radiofonic? ?i regia artistic? Alexandru Darie, produc?ie a Societ??ii Române de Radiodifuziune

Suzana, scenariul ?i regia artistic? Ilinca Stihi, produc?ie a Societ??ii Române de Radiodifuziune

Cea mai bun? scenografie

Drago? Buhagiar pentru scenografia spectacolului C?l?toriile lui Gulliver la Teatrul Na?ional „Radu Stanca” Sibiu

Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Via?a e vis la Teatrul Na?ional Timi?oara

Helmut Stürmer pentru scenografia spectacolului Dou? loturi la Teatrul Na?ional Bucure?ti

Cel mai bun actor în rol secundar

Bányai Kelemen Barna pentru rolul Florin din spectacolul Bezn? de min? la Teatrul Na?ional Târgu Mure? – Compania „Tompa Miklós”

András Hatházi pentru rolul Judec?torul Brack din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Marius Manole pentru rolul Povestitorul din spectacolul Dou? loturi la Teatrul Na?ional Bucure?ti

Cea mai bun? actri?? în rol secundar

Enik? Györgyjakab pentru rolul Doamna Elvsted din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Ofelia Popii pentru rolul Sofia Egorovna din spectacolul Platonov la Teatrul Na?ional „Radu Stanca” Sibiu

Olga Török pentru rolul Sylvia din spectacolul Feti?a din bolul pe?telui auriu la Teatrul German de Stat Timi?oara

Cel mai bun actor în rol principal

George Costin pentru rolul Maiorul din spectacolul Familia Tót la Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae B?lcescu” Bucure?ti

Lari Giorgescu pentru rolurile din spectacolul D’ale noastre la Teatrul Na?ional Bucure?ti

Nicu Mihoc pentru rolul titular din spectacolul Platonov la Teatrul Na?ional „Radu Stanca” Sibiu

Cea mai bun? actri?? în rol principal

Emilia Dobrin pentru rolul Capra din spectacolul Capra cu trei iezi la Teatrul ACT Bucure?ti

Imola Kézdi pentru rolul titular din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Tania Popa pentru rolul Fata din spectacolul Fata din curcubeu la Teatrul Na?ional Bucure?ti

Cea mai bun? regie

Radu Afrim pentru regia spectacolului N?pasta la Teatrul Na?ional Bucure?ti

Alexandru Dabija pentru regia spectacolului Dou? loturi la Teatrul Na?ional Bucure?ti

Silviu Purc?rete pentru regia spectacolului C?l?toriile lui Gulliver la Teatrul Na?ional „Radu Stanca” Sibiu

Cel mai bun spectacol

C?l?toriile lui Gulliver, exerci?ii scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift la Teatrul Na?ional „Radu Stanca” Sibiu

D’ale noastre de Gigi C?ciuleanu la Teatrul Na?ional Bucure?ti

Platonov de A.P. Cehov la Teatrul Na?ional „Radu Stanca” Sibiu

Premiul pentru critic? teatral? - Olti?a Cîntec, Cristina Rusiecki, Octavian Saiu

StarPress



Da mai departe: